Olukorrast seoses Ukrainaga
Kas keegi pandeemiat mäletab? Olid head vanad ajad ikka.
See uudiskiri sai oma alguse eelmise nädala lõpus ja oli täiesti valmis välja saatmiseks. Väga hea uudiskiri oli, palju positiivseid uudiseid oli nii hindade kui ka vaba ruumi osas. Aa ja need Vene lipu värvides pildid Ural Airlinesi lennukitest on ka siin eelmisest nädalast, need meie enda tehtud lennud ja pildid.
Lend
Õhuruumi sulgemiste tõttu on enamus lääne lennuliinid oma Aasia lennud pannud pausile. Toimub olukorra hindamine ning vaadatakse üle uued võimalikud marsuudid, mis Venemaa õhuruumi ei läbiks. Osad ilmselt jätkavad lende ringiga ja teistel ei pruugi see enam ära tasuda ja jäävad lennud pausile praeguseks. See ei tähenda, et Hiinast enam kaupa lennuga tuua ei saaks, saab endiselt kuna neid lende teevad ja on alati teinud ka muude riikide (nt Aasia) liinid kellele õhuruumide sulgemisi ei ole rakendatud. Hinnad on selle tõttu juba küll tõusnud ja seda arusaadavatel põhjustel kuna olukord oli juba enne selline, kus nõudlus oli suurem, kui pakkumine. Lisaks lennu hinna tõusule suure tõenäosusega lisandub osadel liinidel ka sõjariski lisatasu suurusjärgus nii 0.18 EUR / kg ning samuti tõuseb kütuse lisatasu nafta hinna kiire kasvu tõttu. Tänase seisuga on lennuveo hinnad Hiinast lähenemas jälle aasta alguse kõrgele tasemele. Aga nagu ikka loodus tühja kohta ei salli ja liinid, kellele Venemaa õhuruum suletud ei ole, tulevad siin ilmselt kadunud lääne omasid asendama. Silmas tuleks pidada ka seda, et kõik sanktsioonid sealhulgas õhuruumide sulgemised on väga lühiajalised ning vastavalt olukorrale hinnnatakse nende vajadus ümber.
Positiivsema poole pealt kuna saabuv kevad tuleb kergema omicroniga, siis võib oodata ka lendude suuremat taastumist esimest korda peale COVID'it. Siin peab muidugi silmas pidama, et esimesena taastuvad lennud puhkuse sihtkohtadesse ning need lennud, millega enamasti kaubad liiguvad, taastuvad kõige viimasena. Nende puhul on tegemist ärireiside sihtkohtadega ning endise olukorra taastumine peale kahte aastat videokõnesid ilmselt võtab veidi aega. Lennuveo hinnad jõudsid enne Ukrainat korraks langeda peaaegu COVID'i eelsele tasemele.
Hong Kong osas tuleb veel silmas pidada, et seal üha halveneva COVIDi olukorra tõttu tühistatakse järjest lende, karmistatakse või lisatakse piiranguid ning on üleüldine seisak kogu riiigis kuna ei ole tervet tööjõudu enam lihtsalt.
Raudtee
Hiina raudtee osas on olnud palju paanikat ja valet infot ringlemas, osa sellest pärines logistikauudised.ee poolt mõni päev tagasi avaldatud artiklis kus oli kirjas, et raudteeveod Hiinast enam ei toimi ja neid pole võimalik läbi viia. Reaalne seis raudtee puhul hetkel on selline, et muutunud ei ole mitte midagi, kõik toimib vanaviisi ja FCL saadetiste puhul on isegi langenud hinnad tühistamiste tõttu. Transiit läbi Venemaa ei ole seni langenud sanktsioonide alla. Mis puudutab seda, et EU ettevõted ei saa enam Vene raudteega tehinguid teha, siis nad ei ole seda mitte kunagi teinud Hiina raudtee puhul. Tegemist on Hiina poolt kontrollitud kauba liikumistega ning Venemaa ülesõidu tasud maksab neile Hiina raudtee operaator ja see on alati nii olnud. Tegemist on Hiina Belt&Road initsiatiiviga kuhu nad on palju investeerinud ja nende huvid suured sellega. Samuti teatas Operail eile, et Vene-Eesti vaheline rongiliiklus toimub endises vormis edasi kuna see ei ole kuidagi sanktsioonide alla langev tegevus. Muidugi tuleb mõista anda, et risk on alati, olukord on muutuv ning peab sündmusi jälgima aga hetkel Hiina raudtee puhul toimib kõik vanaviisi edasi. Meil on näiteks ainuüksi see nädal ligi 20 konteinerit Hiinast väljumas seega jälgime olukorda, saame palju infot ka otse Hiina poolelt operaatoritelt ning hoiame kõiki asjaosalisi kursis.
Hiina raudtee operaatorid on andnud omalt poolt lubaduse, et juhul, kui ülesõit enam võimalik ei ole ja teel olevad konteinerid tuleb tagasi Hiina viia, tagastatkse täies mahus raudteeveo maksumus.
Hiina Euroopa suunalise raudtee veomaht on praegu ligikaudu 500 000 TEU'd aastas. Kui see peatuks tähendaks see, et ligi 10 000 TEU'd igal nädalal hakkaks otsima kohti juba niigi ülebroneeritud laevadel.
Meri
Tegemist on siin põhimõtteliselt kartelli kokkulepetega, kunstlikult üles aetud hindade ja ülemõistuse suurte kasumitega millest liinid ei loobu niisama lihtsalt. Liinid on kasutanud olukorda ära, kus raha on käes rohkem, kui mõistust ja ostnud kokku ekspedeerijaid, lennuliine ja m
uid transpordiga seotud ettevõteid. Eesmärgiks on neil olla täisteenust pakkuv ettevõte kõikide veoliikide lõikes ja töötada ühe rohkem otse ja ainult lõpp klientidega. Maersk näiteks sellest aastast enam mitte ühegi ekspedeerijaga hinnaleppeid ei tee, mis tähendab, et suured vedajad nagu DHL, Schenker, KN jne saavad neilt täpselt sama hinna, mille klient saaks otse Maerskilt ise, kui tal on vaja oma üks konteiner korra aastas teele panna. Hinaleppeid teevad nad alates sellest aastast ainult suurte lõpp klientidega. Liinid on kusjuures oma vastu positsiooniks võtnud ekspedeerijate süüdistamise kõrgetes hindades, mis on umbes sama, kui naftat puurivad ja kontrollivad riigid hakkavad bensiinijaamasid süüdistama kõrges nafta hinnas. Aga positiivne on vähemalt see, et liinid juba teevad viimase hetke allahindlusi, et laevu täis saada.
Valge kinda teenused
Tuletan kõigile meelde, et tegeleme ka erinevate valge kinda teenuste ja erilahendustega. Siia alla kuuluvad muuhulgas pardakuller, kiirveod lennukite ja autodega ning charterlennud. Kaetud on enamus piirkondi maailmas.
Kalev Kirt
Müügijuht
Flameko Forwarding
+372 535 000 10
Comentarios